O nás

Začiatky môjho aktívneho kynologického života siahajú do roku 1998, kedy som dostala do daru vytúženú sučku bernského salašníckeho psa. 

V tom čase som ešte netušila, že malá trojfarebná guľka významne ovplyvní smerovanie mojej budúcnosti. 

CH. Cita Jazar – to bolo jej oficiálne meno – bola sučka, s ktorou som prišla na chuť výstavnému úspechu. Narodením prvého vrhu v roku 2000 sa začala písať história mojej chovateľskej stanice Čierna hviezda.

Množiace sa údaje o vzmáhajúcej sa rakovine nakoniec priniesli rozhodnutie a ukončila som pôsobenie v radoch priaznivcov bernských salašníckych psov. Na plemeno som ale nezanevrela, stále patrím do radov jeho obdivovateľov.

Popri bernských salašníckych psoch som mala tú česť, aby som od šteňata vlastnila psa plemena puli. Kto pozná toto plemeno vie, že za strapatými dredmi siahajúcimi po zem sa skrýva sebavedomá a hrdá duša pastierskeho psa, ktorý vyžaduje dôslednú výchovu. Ch. Gémeskút Abruzs bol importovaný z Maďarska v roku 2006. Dodnes je nepodplatiteľným strážcom v skvelej kondičke.

V roku 2014 sme sa s manželom Petrom rozhodli priviezť na Slovensko sučku plemena landseer. Voľba padla na krásne šteniatko narodené v Čechách. Elza sa stala ozajstným priateľom našich synov  Adamka a Andrejka. Je krásne vidieť, ako obrovský huňatý medveď trpezlivo vychováva „svoje“ ľudské mláďa .☺

V roku 2017 sme prichýlili ročného psa landseera. Opäť sa opakovala situácia, keď z rodinných dôvodov hľadal takmer dospelý pes nový domov. Žiaľ, osud zasiahol tak, že pre neliečiteľnú neurologickú chorobu sme sa s Harrym po roku museli rozlúčiť. Prázdne miesto na dvore vyplnila Oda. S príchodom Ody dúfame, že náš kynologický život začne písať novú históriu – históriu novej chovateľskej stanice landseerov Amuritas.

Dosť výraznú časť môjho kynologického života tvoria aj iné aktivity. V roku 2002 som sa stala členskou Výboru Slovenského klubu švajčiarskych salašníckych psov. V rokoch 2005 až 2010 som viedla SKŠSP vo funkcii Prezidenta klubu. Po päť ročnej prestávke som prijala výzvu a od roku 2015 vediem skupinu priaznivcov landseerov združených v Landseer klube na Slovensku. Organizovanie výstav, bonitácií, kontroly vrhov, účasť na medzinárodných kynologických sympóziách – to všetko je súčasť môjho života, ktorú  v roku 2018 Slovenská kynologická jednota ocenila udelením bronzovej medialy za chovateľské úspechy.

Prioritou v mojom živote je jednoznačne rodina a spoločne strávený čas. Výstav sa zúčastňujeme po dôkladnom zvážení a preto nás počas víkendov skôr nájdete doma a na prechádzkach ako na výstavách. Veľmi radi Vám ale ukážeme aké skvelé je žiť spolu s našimi psami. Potešíme sa každej návšteve – virtuálnej aj osobnej. 
Dovidenia,

Zita a Peter

Amuritas

Chovateľská stanica plemena landseer. Výstav sa zúčastňujeme po dôkladnom zvážení. Počas víkendov nás skôr nájdete na prechádzkach ako na výstavách. Veľmi radi Vám ukážeme aké skvelé je žiť spolu s našimi psami. Potešíme sa každej návšteve – virtuálnej aj osobnej.

Zavolajte nám 0911 697 863